POJAV UŠI NA ŠOLI

Spoštovani starši,

sporočamo vam, da so se v nekaterih oddelkih na šoli pojavile uši. Želja nas vseh je, da se teh nadležnih zajedavcev znebimo. To pa nam bo uspelo le s skupnimi močmi.

Za razuševanje ste odgovorni starši. Najpomembnejše je, da se istočasno »zdravijo » vsi člani družine. Postopek razuševanja je potrebno večkrat ponoviti.

KAKO SE UŠI PRENAŠAJO?

Naglavne uši ne skačejo in ne letijo. Po lasišču lazijo. Običajno se prenesejo z neposrednim dotikom glave z glavo. Manjšo možnost za širjenje uši predstavljajo glavniki, krtače, kape in druga pokrivala, posteljnina, oblačila in drugi predmeti, s katerimi pride v stik okuženi.

DOVZETNOST ZA UŠI

Za ušivost smo dovzetni vsi, ne glede na starost, spol… Ušivost ni pokazatelj slabe higiene, saj se uši ne hranijo z umazanijo, ampak sesajo kri.

PREPREČEVANJE IN ODPRAVLJANJE UŠI

Ob pojavu uši je potrebno pregledovati lasišče vsak dan.

KAKO PREGLEDATI LASIŠČE?

1. Lasišče pregledujemo pri dobri svetlobi. Lahko si pri pregledovanju pomagamo s povečevalnim steklom.

2. Pregledamo celotno lasišče, posebno natančno v zatilju, za ušesi in na temenu.

3. Pregledamo celotno dolžino las, čeprav se uši ponavadi zadržujejo blizu kože.

KAKO USPEŠNO ODSTRANIMO UŠI?

Najbolje je uporabiti posebne šampone. Po enem tednu po prvem šamponiranju je treba postopek ponoviti in se držati navodil proizvajalca.

Upoštevati je potrebno, da si mora s šamponom proti ušem umiti glavo vsa družina, sicer razuševanje ne bo uspešno.

Pri odkrivanju in zatiranju uši si pomagamo še s prečesavanjem.

Postopek prečesavanja:

1. Lase najprej razčesemo z navadnim glavnikom.

2. Nato uporabimo zelo gost glavnik.

3. Prečesavamo lahko suhe lase, bolj priporočljivo pa je, da lase najprej opremo.

4. Okrog vratu namestimo bel papir ali belo brisačo, na kateri bodo uši ali gnide bolje vidne.

5. S prečesavanjem začnemo za ušesi. Nadaljujemo po pramenih las po vsej njihovi dolžini.

6. Za vsakim potegom skrbno pregledamo glavnik in ga obrišemo s papirnatim robčkom, ki ga nato odvržemo v prej pripravljeno vrečko.

7. Na vsakem pramenu las postopek ponovimo tri do petkrat.

8. Po končanem postopku zavržemo vrečko s papirnatimi robčki, glavnik operemo in namočimo v vroči vodi.

KAJ MORAMO ŠE STORITI, DA PREPREČIMO PONOVEN POJAV UŠI?

1. Obleko, posteljnino in brisače operemo najmanj pri 60˚C.

2. Predmete in oblačila, ki jih ne moremo oprati za najmanj dva tedna shranimo v dobro zaprti plastični vrečki ali za 48 ur postavimo v zamrzovalnik.

3. Oblazinjeno pohištvo, talne obloge, avtomobilske sedeže, vzglavnike, blazine in ostalo temeljito očistimo s sesalnikom in čistilnimi sredstvi. Po sesanju staro vrečko iz sesalnika takoj odvržemo v zabojnik za smeti in jo zamenjamo z novo.

IN KDAJ OTROCI NE SMEJO V ŠOLO ALI V VRTEC?

Uši se prenašajo praviloma z neposrednim stikom.

Prenašalci so osebe, ki imajo na lasišču uši ali živa jajčeca. Za te velja, da so v obdobju kužnosti, zato takrat otroci ne smejo v šolo ali v vrtec.

Otrok se lahko v skupino oz. oddelek vrne šele, ko so z njegovega lasišča odstranjene vse uši in gnide.